Newsy

Analiza sytuacji ŁKS-u po 31. kolejkach III ligi

Sezon 2016/17 nieuchronnie zbliża się do końca. Dzięki niedzielnemu zwycięstwu ekipa ŁKS-u może ze spokojem przystępować do finiszu rozgrywek, chociaż matematycznie wciąż jeszcze nie możemy być pewni utrzymania w III lidze.

III ligę opuszczą z całą pewnością na dziś 4 zespoły, a może być ich 5 jeżeli statusu II-ligowca nie utrzyma w najbliższy weekend Polonia Warszawa. Drużyna ze stolicy zajmuje 15 lokatą (pierwszą, która spada do niższej klasy rozgrywkowej). W ostatniej kolejce „Czarne Koszule” podejmą w meczu o życie pewny awansu do NICE I Ligi – Raków Częstochowa. Nawet zwycięstwo może jednak nie dać utrzymania Polonii, w równolegle rozgrywanym spotkaniu Gryf Wejherowo nie może przegrać z Rozwojem Katowice, który o punkt wyprzedza zespół z Warszawy.

Teoretycznie jednak, nawet jeśli Polonia nie uplasuje się powyżej 15. lokaty może zachować status III – ligowca, a wszystko związane jest z licencyjnymi zawirowaniami: w świeżym spadkowiczu z Ekstraklasy – Ruchu Chorzów oraz I – ligowej Bytovii Bytów. Kłopoty w tych klubach mogą sprawić, że nowy sezon rozpoczną od IV ligi, co automatycznie zmniejszy ilość zespołów spadających z II ligi.

Nie chcąc jednak bawić się w dywagacje licencyjne najlepiej skupić się na sobie. ŁKS obecnie zajmujący 10. lokatę nie oglądając się na inne rozstrzygnięcia nie może zakończyć sezonu poniżej 13. miejsca. Obecnie szans na wydostanie się ze strefy spadkowej nie mają już Ruch Wysokie Mazowieckie, Huragan Wołomin i Motor Lubawa. ŁKS z dorobkiem 42 punktów wyprzedza kolejno MKS Ełk (11. miejsce) o dwa punkty, Huragan Morąg (12. miejsce) o dwa punkty, Jagiellonię II (13. miejsce) o trzy punkty, Concordię Elbląg (14. miejsce) o siedem punktów i Ursus Warszawa (15. miejsce) o dziewięć punktów. Wygrywając w najbliższą sobotę z rezerwami Jagiellonii zapewnimy sobie zatem komfort utrzymania na dwie kolejki przed końcem sezonu, bowiem do zdobycia pozostanie już tylko sześć punktów, tak więc zarówno Concordia, jak też Ursus nie będą w stanie wyprzedzić nas w końcowej klasyfikacji. W razie niepowodzenia natomiast i straty punktów, będziemy mogli jeszcze wywalczyć awans samodzielnie w pozostałych do rozegrania meczach z ŁKS-em Łódź i Huraganem Morąg. Warto dodać, że zarówno Ursus, jak i Concordię do końca sezonu czekają jeszcze trudne spotkania więc trudno zakładać, że zgarną w nich pełną pulę.
Concordia gra kolejno z: MKS-em Ełk (dom), Drwęcą (wyjazd) i Sokołem Ostróda (dom). Natomiast Ursus zmierzy się z: Ruchem Wysokie Mazowieckie (dom), Jagiellonią II (wyjazd) oraz ŁKS-em Łódź (dom).

Warto też powoli przyglądać się potencjalnym rywalom w nowym sezonie rozgrywkowym. Jak wiadomo zdegradowana do III ligi została Olimpia Zambrów, a zagrożona spadkiem jest Polonia Warszawa. Z IV ligi podlaskiej o awans walczą trzy zespoły (Tur Bielsk Polaski, Warmia Grajewo i Wissa Szczuczyn), w grupie warmińsko – mazurskiej awans kilka kolejek przed końcem rozgrywek zapewnił sobie GKS Wikielec, w grupie łódzkiej pewnie prowadzi Warta Sieradz, a w mazowieckiej III – ligowca wyłoni mecz barażowy prawdopodobnie pomiędzy zespołami Victorii Sulejówek a Pogonią Grodzisk Mazowiecki.