Newsy

Marcin Płuska trenerem pierwszego zespołu Łomżyńskiego Klubu Sportowego

Łomżyński Klub Sportowy informuje, że trenerem pierwszego zespołu zostaje Marcin Płuska. Szkoleniowiec w przeszłości odpowiadał za wyniki drugoligowej Kotwicy Kołobrzeg, a także Olimpii Grudziądz, Pelikana Łowicz i Widzewa Łódź.

Marcin Płuska urodził się 3 sierpnia 1988 roku. Trenerską karierę rozpoczynał jako asystent Marka Papszuna, a samodzielną pracę w roli szkoleniowca rozpoczął w łódzkim Widzewie, z którym awansował na centralny poziom rozgrywek i nie przegrał w 33 kolejnym spotkaniach. Jednym z tych starć był mecz z Łomżyńskim Klubem Sportowym 10 września 2016 roku. Wówczas na Z18 padł bezbramkowy remis, a Marcin Płuska pamięta występującego wówczas w biało-czerwonych barwach, obecnego kapitana zespołu. – Podczas analizy dużą uwagę zwracaliśmy na Rafała Maćkowskiego, który miał wówczas dobry początek sezonu. Co do przebiegu samego spotkania, to pamiętam, że w samej końcówce kierowany przeze mnie zespół mógł rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść – wspomina nowy szkoleniowiec łomżyńskiego zespołu.

W kolejnych latach Marcin Płuska był m.in. trenerem łowickiego Pelikana, a także pełnił funkcję dyrektora sportowego Widzewa Łódź. Głośno o nowym szkoleniowcu ŁKS-u zrobiło się w 2022 roku. Wówczas trzecioligowa Olimpia Grudziądz, kierowana przez Płuskę, awansowała do półfinału centralnego Pucharu Polski gdzie uległa Lechowi Poznań. Po drodze zespół z kujawsko-pomorskiego pokonywał m.in. Wisłę Kraków, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, drugi zespół Lecha Poznań i Wartę Poznań.

Ostatnim miejscem pracy Marcina Płuski była drugoligowa Kotwica Kołobrzeg, z którą po rundzie jesiennej liderował w centralnych rozgrywkach. Z zespołem pożegnał się 13 kwietnia 2023 roku.

Szkoleniowca do dołączenia do Łomżyńskiego Klubu Sportowego przekonała wizja rozwoju przedstawiona przez zarząd biało-czerwonych, a także infrastruktura i sama organizacja klubu. Do Łomży przychodzi z jasno postawionymi celami. – Chcę zbudować zespół, który zrealizuje cel postawiony na ten sezon. To jest fundament. Następnie – profesjonalizacja działań drużyny. Mam tu na myśli dążenie do jak najlepszych standardów, które pozwolą Nam na rozwój – wskazuje trener. Teraz przed zespołem krótka przerwa, a później zawodnicy wracają do ciężkiej pracy. – Drużyna wróci do treningów 11 grudnia. Piłkarze otrzymają plany do momentu rozpoczęcia wspólnej pracy już w Nowym Roku. Priorytetem w okresie przygotowawczym będzie wejście na odpowiedni poziom na płaszczyznach: taktycznej, technicznej, mentalnej oraz motorycznej – zarówno jako zespół, jak i indywidualnie – wylicza Płuska.

Trener zanim objął stanowisko szkoleniowca Łomżyńskiego Klubu Sportowego, miał możliwość obserwowania poczynań zawodników biało-czerwonych. – Widziałem na żywo jak wygląda drużyna. Obserwowałem kilka meczów, które były transmitowane. Uważam, że potencjał Klubu jest zdecydowanie wyższy niż wskazuje to aktualnie tabela – mówi Płuska.

Sztab szkoleniowy, którym otoczył się Marcin Płuska również uległ zmianie. Do trenera Marcina Mroczkowskiego dołączył trener Grzegorz Białek. – Każdy na bieżąco przekazywał mi swoje spostrzeżenia – podsumowuje szkoleniowiec. Co do zmian kadrowych zespołu, nowy coach deklaruje, że Klub w odpowiednim momencie przedstawi nowe twarze.

Marcin Płuska w przeszłości odpowiadał za wyniki zespołów występujących na centralnym poziomie rozgrywkowym. Wskazuje, że każda praca podjęta w zespole, niezależnie od poziomu, to niewątpliwie bagaż doświadczeń. – Podejmowanie decyzji w danej sytuacji zawsze ma konsekwencje pozytywne, bądź negatywne. Ważne, aby wyciągać z tego wnioski – wskazuje.

Marcin Płuska od swojego zespołu oczekuje przede wszystkim realizacji planu nakreślonego na dany mecz. Jednocześnie zaznacza, że każda faza gry jest dla niego tak samo istotna. – Mamy swoje zasady podczas bronienia, które pomagają Nam funkcjonować jako zespół. W ataku chcemy

wyposażyć piłkarzy w narzędzia, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie podejmować decyzje na boisku – przewiduje szkoleniowiec.

Przed trenerem jeszcze pierwsze spotkanie z zespołem. – Podczas zebrania z drużyną będę chciał przedstawić swoje idee. Później planuję indywidualne rozmowy z zawodnikami. Jako szkoleniowiec chcę ich poznać, wiedzieć jakie mają wartości, do czego dążą – planuje Płuska.

Nie możemy już się doczekać rozpoczęcia przygotowań i ligowych zmagań, które rozpoczną się marcowym meczem z Pogonią Grodzisk Mazowiecki. Marcin Płuska, korzystając z okazji, zwraca się do kibiców biało-czerwonych. – Zapraszamy wiosną na nasze mecze, obiecujemy, że zobaczycie drużynę zdeterminowaną, przekonaną o własnej wartości, z której będziecie dumni. Razem możemy sprawić, że zrealizujemy cel na ten sezon!

Witamy w biało-czerwonej rodzinie!