Newsy

Mieczysław Bruszewski gościem honorowym meczu ŁKS 1926 Łomża-Górnik Zabrze

Z wielką przyjemnością mamy okazję poinformować, że mecz ŁKS 1926 Łomża – Górnik Zabrze zaszczyci swoją obecnością Mieczysław Bruszewski, urodzony i nadal mieszający w Łomży uczestnik Powstania Warszawskiego odznaczony Krzyżem Virtuti Militari czasu wojny, a w okresie przedwojennym piłkarz grup młodzieżowych ŁKS-u Łomża.

Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży i w naszym mieście ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. W czasie wojny pod pseudonimem „Pudel”, w stopniu plutonowego podchorążego brał udział w konspiracji należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Drukarnia funkcjonowała jeszcze nawet w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Walczył na Woli i Starym Mieście w plutonie 1908 AK-NOW – Oddziale Specjalnym „Juliusz”, zwanym „Tygrysami Woli”, broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Na początku września 1944 roku został raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego i przewieziony do szpitala w Brwinowie. 4 października 1944 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Jest już jedną z ostatnich żyjących osób odznaczonych tym orderem w czasie drugiej wojny światowej. Po wojnie został odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, za co został aresztowany 19 listopada 1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10 września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat.

Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Syrnickiemu, który „odkrył” piłkarską przeszłość wielkiego polskiego patrioty, dzięki czemu umożliwi wszystkim sympatykom Naszego Klubu złożenie hołdu za walkę o niepodległą i wolną Polskę.