Newsy

Nowy prezes i zarząd MŁKS

Wojciech Pietruszewski został nowym prezesem Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków stowarzyszenia odbyło się w piątek 13 kwietnia. Uczestniczył w nim prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Włodarz miasta podkreślał, że MŁKS jest największym stowarzyszeniem sportowym działającym w naszym mieście, które cały czas prężnie się rozwija. – Już dziś w siedmiu rocznikach trenuje w klubie ponad 500 osób. Ta liczba mówi sama za siebie. Zależy mi, żeby jak najwięcej dzieci uprawiało sport, a nie wolny czas spędzało przed komputerem – zaznaczał prezydent Mariusz Chrzanowski, który od początku swojej kadencji przeznacza na stowarzyszenie coraz większe środki finansowe z miejskiego budżetu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym kwota dotacji konkursowej wyniosła 66 000 zł. Klub szkolący łomżyńską młodzież otrzymuje ponadto wsparcie z zakresu „Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej” (2017 – 60 000 zł, 2018 – 70 000 zł). Do tego dochodzą jeszcze środki z puli promocji miasta. W 2017 r. było ich 10 000 zł, zaś w bieżącym zostało rozdysponowanych 3 500 zł na turniej o Puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, podczas którego młodzi zawodnicy trenera Jacka Lisa zachwycili obserwatorów z całego kraju i wrócili z brązowymi medalami. Porównując z latami wcześniejszymi są to kwoty co najmniej o połowę większe (2012 – 19 000 zł, 2013 – 21 000 zł, 2014 – 32 000 zł z puli konkursowej oraz 2012 – 34 000 zł, 2013 – 25 000 zł, 2014 – 25 000 zł z programu profilaktyki).

Przyszłość MŁKS wydaje się rysować w jaskrawych barwach. W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na dziecięcy i młodzieżowy futbol w mieście powstają nowe obiekty sportowe. Już we wrześniu do użytku zostanie oddana hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 7. – Wiem, że nie rozwiąże to całkowicie problemu, dlatego zamierzam dalej inwestować w infrastrukturę sportową – zapowiada prezydent i dodaje, że opracowana jest już dokumentacja projektowa na nową halę SP 2. Takowa w najbliższym czasie ma powstać też przy „Piątce”. A już na najbliższej sesji gospodarz grodu nad Narwią będzie wnioskował do radnych na wygospodarowanie środków na dokumentację projektową boiska szkolnego przy SP 1. Na przyszły rok rozważane jest ponadto wykonanie pełnowymiarowego boiska przy ul. Zjazd przykrytego balonem oraz mniejszego ze sztuczną nawierzchnią obok Orlika przy ul. Katyńskiej. Ale jak podkreśla włodarz miasta, jego największym marzeniem, które realizowane byłoby już w drugiej kadencji, jest powstanie nad Narwią nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej. – Wszyscy wiemy jak jest ona potrzebna, od dłuższego czasu trwają rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki i Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, abyśmy uzyskali możliwie jak największe dofinansowanie na jej budowę – mówi Mariusz Chrzanowski.

Głównym punktem zebrania sprawozdawczo-wyborczego był wybór nowych członków zarządu. Po trwającej rok kadencji z funkcji prezesa ustąpił Jacek Lis. Ze względu na liczne obowiązki zawodowe nie zdecydował się ubiegać o reelekcję. Zastąpił go Wojciech Pietruszewski, który działa w stowarzyszeniu od samego początku. Był jednym z trenerów, którzy założyli je kilka lat temu. Jak podkreśla, piłka to jego pasja i poświęcił jej całe dotychczasowe swoje życie. Zamierza kontynuować to co zapoczątkowali jego poprzednicy, a także iść z „duchem czasu” i cały czas się doskonalić. – Chcemy, aby nasze dzieci się rozwijały i jak najwięcej z nich przebijało się w przyszłości do najwyższych klasa rozgrywkowych, a także zasilało seniorski ŁKS – mówi Pietruszewski. Jednym z pomysłów, które zamierza wdrożyć ma być przydzielenie każdej z trenujących grup rodzica, który byłby osobą pierwszego kontaktu z zarządem. Jego zastępcą został Artur Nadolny, funkcję skarbnika będzie pełnił Krzysztof Sychowicz, zaś sekretarza Paweł Styła.

Gospodarz Łomży, który na „walne” przybył bezpośrednio z wyjazdu służbowego do Warszawy poinformował, że jedna ze spółek Skarbu Państwa dofinansuje najprawdopodobniej młodzieżowy turniej „Łomża Cup”, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. W zmaganiach piłkarskich rywalizować będą dzieci do lat 12. z polskich i zagranicznych klubów, miast partnerskich Łomży. – Jest to pierwsza edycja, która mam nadzieję będzie kontynuowana w następnych latach – mówi pomysłodawca sportowego wydarzenia.

źródło: UM Łomża