Newsy

O co walczymy na wiosnę?

Piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 są właśnie w trakcie przygotowań do rundy wiosennej III ligi. Przed całym klubem niesłychanie ciekawe półrocze, które miejmy nadzieje sprawi, że już niebawem będziemy gościć na stadionie w Łomży konkretne piłkarskie marki oraz kibiców drużyn przyjezdnych. Jak wszyscy kibice piłki nożnej w naszym mieście wiedzą sezon 2016/17 w III lidze będzie toczył się już w zupełnie nowych ramach terytorialnych. Do zespołów z województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego dołączą najlepsze zespoły z województwa łódzkiego oraz mazowieckiego, a także mistrzowie 4 lig wojewódzkich oraz ewentualnie spadkowicze z 2 ligi.

W zależności od rozstrzygnięć baraży o 2 ligę i losów Olimpii Zambrów status „nowego” 3 ligowca może dawać zakończenie rozgrywek w pierwszej „8” (wersja optymistyczna, w przypadku utrzymania Olimpii Zambrów i awansu mistrza naszej ligi do wyższej klasy rozgrywkowej). W wersji pesymistycznej trzeba będzie zakończyć rozgrywki w pierwszej „6” (spadek Olimpii Zambrów i brak awansu mistrza z naszej ligi). Jak może wyglądać skład nowej 3 ligi? I jak obecnie prezentuje się sytuacja w 2, 3 oraz poszczególnych grupach IV ligi? Zapraszam do analizy.

Zaczniemy od czystej teorii. Przyjmując, że rozgrywki w poszczególnych ligach zakończą się zgodnie z obecną klasyfikacją skład nowej 3 ligi będzie wyglądał następująco:

1. ŁKS 1926 Łomża
2. Olimpia Elbląg – (baraż o II ligę Motor Lublin)
3. MKS Ełk
4. Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
5. Sokół Ostróda
6. Huragan Morąg
7. Znicz Biała Piska
8. Tur Bielsk Podlaski
9. Stomil II Olsztyn
10. Sokół Aleksandrów Łódzki (baraż o II ligę Górnik Wałbrzych)
11. Lechia Tomaszów Mazowiecki
12. Świt Nowy Dwór Mazowiecki
13. Legia II Warszawa
14. ŁKS Łódź
15. Polonia Warszawa
16. Ursus Warszawa
17. KS Konstancin/MKS Przasnysz
18. KS Paradyż

Oczywiście powyższy skład 3 ligi wyglądałby tak w przypadku porażki mistrzów grupy podlasko – warmińsko – mazurskiej i łódzko mazowieckiej w barażach o grę w 2 lidze (w nawiasach podani aktualni liderzy rywalizujących w barażach grup). W przypadku awansu do 2 ligi drużyn z naszego „rejonu” ich miejsce zajmą kolejne zespoły w 3 – cio ligowych zmaganiach, na dziś Wissa Szczuczyn i Pelikan Łowicz. Poniżej dokładniejsza analiza rozgrywek ligowych (od 2 do 4).

Analiza II ligi

Analizę II ligi poświecimy tylko drużynie, która może zabrać miejsce w naszej grupie III ligi. Jedynym przedstawicielem województwa podlaskiego na tym poziomie jest Olimpia Zambrów (Warmia i Mazury nie mają zespołu w II lidze). Obecnie nasz rywal zza między zajmuje bezpieczne 12. miejsce w stawce, jednak nad strefą spadkową ma zaledwie trzy punkty przewagi. Dużą rolę w sprawie utrzymania i spadku na tym poziomie mogą odegrać jednak sprawy pozaboiskowe. Już dziś może bowiem zapaść decyzja o wycofaniu z II ligi zespołu Okocimskiego Brzesko (10. miejsce po rundzie jesiennej). Jeśli to się wydarzy Olimpii ubędzie do walki o utrzymanie jeden rywal, a przewaga nad 16. zespołem wynosi obecnie 5 punktów. Podsumowując – pomimo napięć pomiędzy kibicami na linii Łomża – Zambrów należy życzyć naszym sąsiadom pozostania na obecnym poziomie.

III liga podlasko – warminsko – mazurska

Sytuacja na naszym „podwórku” jest chyba wszystkim znana. Zdecydowanym faworytem do udziału w barażach jest Olimpia Elbląg. Wydaje się, że przeszkodzić może jej zespół MKS-u Ełk chociaż inny wynik niż 1. miejsce Olimpii należałoby uznać za sensację. Wydaje się, że walka o 3. pozycje toczyć się będzie pomiędzy Drwęcą, Huraganem, Sokołem Ostróda (duet trenerski Bogusław Kaczmarek – Tomasz Sokołowski)…oraz ŁKS-em 1926 Łomża (jeden mecz mniej od rywali). Ponadto aspiracje do gry w nowej III lidze zgłaszają zespoły Znicza Biała Piska, Wissy Szczuczyn, Jagielloni II i Concordii Elbląg. Pozostałym ekipom pozostało chyba dogranie sezonu do końca.

III liga łódzko – mazowiecka

Sytuacja w grupie łódzko – mazowieckiej jest bardzo ciekawa. Reklamującej się 3 – milionowym budżetem Polonii Warszawa prowadzonej przez Jerze Engela oraz syna na razie bliżej jest do strefy spadkowej niż lidera z Aleksandowa (10 punktów straty). Po za tym na bezpiecznej pozycji ŁKS Łódź. Walka o status III-cio ligowca może być bardzo zacięta. Minimalnie pod kreską na dziś Pelikan Łowicz i Warta Sieradz. Na dziś bój o udział w barażu o II ligę toczyć się będzie pomiędzy Sokołem Aleksandrów Łódzki a Lechią Tomaszów Mazowiecki.

IV liga podlaska

Wielka zagadka. Liderem Tur Bielsk Podlaski przed Ruchem Wysokie Mazowieckie i KS Michałowo. Pytania czy zespół z naszego województwa podejmie się rywalizacji w nowej III lidze.

IV liga warmińsko – mazurska

Analogiczna sytuacja do grupy podlaskiej: na prowadzeniu Stomil II przed Unią Susz i Motorem Lubawa. Tyle, że przyszłość piłki w Olsztynie to na dziś duża niewiadoma, tak jak i to czy znajdzie się w tym regionie chętny na dalekie podróże przez kilka województw.

IV liga łódzka

Na prowadzeniu KS Paradyż, dalej GKS II Bełchatów i Zjednoczeni Bełchatów, tuż za podium z 9-cio punktową stratą do lidera…Widzew Łódź .

IV liga mazowiecka

Najciekawsza z IV lig, składa się bowiem z dwóch grup. Mistrzowie powalczą w meczu o udział w III lidze. W grupie południowej na prowadzeniu KS Konstancin przed Victorią Sulejówek, a w grupie północnej MKS Przasnysz przed Huraganem Wołomin. III-ligowca powinniśmy znaleźć w tej czwórce.

Podsumowując najbliższe półrocze może zaważyć na tym, w którą stronę „pójdzie” nasz klub, zarówno sportowo jak też organizacyjnie. Oczywiście w pierwszej kolejności należy patrzeć na to, abyśmy to my znaleźli się w gronie nowych trzecioligowców. Jednak nie sposób, nie myśleć o perpsektywie zmierzenia się już wkrótce z takimi markami jak Polonia Warszawa, ŁKS Łódź czy być może Widzew, które zapisały się w historii polskiej, czasami nawet europejskiej piłki. Letnie spotkania w Pucharze Polski pokazały, że przy tak szacownych rywalach Stadion Miejski ożywa po obu stronach trybun czego życzę wszystkim sympatykom sportu w naszym mieście.

Łukasz Uściłowski